Najbardziej nie lubię dni, kiedy nie wiem, co chciałabym napisać. Ale na takie zastoje też są sposoby. Jeśli wszystkie ćwiczenia z „Narzędziownika pisarza” to już dla Ciebie za mało, zerknij na matę „Multi-Narzędziownik Pisarza”.

Jak to działa?

Na pewno znane Ci są wszelkie listy z wyzwaniami, czy to malarskimi, czy na uporządkowanie swoich spraw, czy choćby do nauki języków. Często przybierają one formę kalendarza, na którym każdego kolejnego dnia miesiąca odznaczamy zaliczone zadanie. To też świetny pomysł na kreatywne pisanie. Właśnie dlatego stworzyłam swoją matę z wyzwaniami pisarskimi na każdy dzień. Ale jest ona czymś więcej, niż „tylko” kalendarzem wyzwań. Daje też możliwość gry losowej, a nawet z pomocą pionków i kostki do gry w grupie ludzi, czy to dorosłych, przyjaciół, czy na zajęciach z dziećmi z języka polskiego, obcego lub logopedii.

Na macie znajdują się 32 pola. Każde z nich posiada dwie duże liczby, nazwę zadania z książki „Narzędziownik pisarza”, oraz jak połączyć wszystkie elementy w nowe zadanie. Pierwsza liczba to numer karty „Multi-Talk”, druga to strona w książce, na której znajduje się odpowiednie zadanie.

Jeżeli nie masz kart „Multi-Talk”, nic nie szkodzi. Tak naprawdę odpowiednie będą wszelkie obrazki z Internetu, książek, gazet, zdjęcia, karty do gier, np. „Dixit„, „Sen„, czy też własnoręcznie wykonane rysunki. Możesz wylosować jeden z nich lub wybrać, jeżeli dziś do Ciebie przemawia lub uznasz, że pasuje do zadania.

Podobnie, nie mając mojej książki, możesz kierować się jedynie wskazówką z maty wyzwań. To, co będzie niejasne, zrób po prostu po swojemu, jak Ci odpowiada.

Przykłady zadań z maty

 

 

A teraz po kolei: zadanie 22-46 – „Współczesny Heros”

„Postać z karty jest współczesną wersją bohatera baśni, legendy lub mitu. Kim ona jest? Jaka jest? Napisz fragment przygody opartej na pierwotnym utworze.”

1. Weź dowolną ilustrację, przedstawiającą człowieka. To może być zdjęcie z gazety lub kogoś znajomego, ale także karta z piktogramami (np. ta nr 22 z zestawu Multi-Talk).

2. Przeczytaj zadanie na macie.

3. Otwórz „Narzędziownik pisarza” na stronie 46 i przeczytaj podstawową wersję zadania. Jeśli nie masz ksiązki, pomiń ten punkt.

4. Zacznij pisać o współczesnym herosie. Możesz najpierw przygotować listę jego cech, wydarzeń, które umieścisz w tekście, symboli z mitologii lub od razu zacząć tworzyć.

Sugestie

Pamiętaj, że to tylko zabawa. Twoje historie nie muszą być ani poważne, ani zakończone. Baw się opowieścią, symbolami, znanymi sytuacjami, dodawaj od siebie niecodzienne szczegóły.

Zakupy

Matę możesz kupić w dwóch rozmiarach:

A2 kupisz tutaj;

A1 kupisz tutaj.

Jeżeli chcesz kupić także karty „Multi-Talk”, znajdziesz je tutaj.