Narzędziownik Pisarza https://narzedziownik-pisarza.pl kreatywne pisanie dla każdego Fri, 07 Apr 2023 09:20:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 https://narzedziownik-pisarza.pl/wp-content/uploads/2021/03/cropped-favicon-32x32.png Narzędziownik Pisarza https://narzedziownik-pisarza.pl 32 32 Coś z niczego – pisarski recykling https://narzedziownik-pisarza.pl/cos-z-niczego-pisarski-recykling/ https://narzedziownik-pisarza.pl/cos-z-niczego-pisarski-recykling/#respond Tue, 04 Apr 2023 15:15:48 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=747 Czasami ciężko jest napisać coś od początku do końca, choć notatniki uginają się pod ciężarem setek słów, postaci i  skrawków historii. A gdyby je tak wykorzystać?

Artykuł Coś z niczego – pisarski recykling pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

Czasami ciężko jest napisać coś od początku do końca, choć notatniki uginają się pod ciężarem setek słów, postaci i  skrawków historii. A gdyby je tak wykorzystać?

W czasach, kiedy jeszcze częściej byłam uczestniczką warsztatów niż prowadzącą, napisałam opowiadanie o pewnej młodej kobiecie z problemami, brakiem wspomnień, tajemnicami do rozwikłania.

Powstawanie tej opowieści było dość niezwyczajne. Otóż pewnego dnia zebrałam garść wprawek pisarskich z różnych warsztatów, a następnie spróbowałam ułożyć je w jedną całość. Na tapecie znalazły się z pozoru nie pasujące do siebie fragmenty tekstu: senne majaki, opisy postaci, haiku, listy przedmiotów, zapis wydarzeń z pojedynczego dnia, opis symbolizmu jarzębiny.

Zaczęłam przekładać te strzępki w głowie, łacząc je w mapy myśli, sposoby na wykorzystanie w czymś większym. Zaaranżowałam je w elementy życia bohaterki i tak powstała „Niebna”.

Idąc za tym wspomnieniem, proponuję Ci ćwiczenie – pisarski recykling. 

 

 

Jak to zrobić?

1. Znajdź swoje stare fragmenty tekstów.

2. Przeczytaj je wszystkie i zaznacz zdania lub wyrazy, które do Ciebie przemawiają.

3. Nadaj wybranym fragmentom chronologię, w jakiej mogłyby wystąpić w opowieści.

4. Jeśli wyłonili Ci się jacyś bohaterowie z tekstu, rozwiń ich, używając np. karty postaci. Jeżeli nie, jest to dobry moment, żeby przemyśleć, kto przeżyje opowieść, którą właśnie zaczynasz tworzyć. Zacznij wymyślać bohatera.

5. Uzupełnij plan wydarzeń swojej historii tak, żeby prowadził przez wybrane fragmenty tekstu i był powiązany przyczynowo-skutkowo.

6. Zacznij dopisywać kolejne sceny, jedna po drugiej, aż powstanie cały utwór.

Sugestie

Pamiętaj, że to tylko ćwiczenie, więc baw się dobrze. Dla ułatwienia zrób ksero fragmentów tekstów, żeby móc je swobodnie przekładać, a nawet wycinać elementy, które uznasz za przydatne w nowej opowieści. Im więcej takich niedokończonych tekstów znajdziesz, tym lepiej.

Jeżeli jesteś na początku pisarskiej drogi i Twoje szuflady jeszcze nie uginają się od niedokończonych historii, użyj wycinków z gazet i losowych stron książek, które masz pod ręką.

Inspiracja

Co może wyjść z takiego pisarskiego recyklingu, dowiesz się, sięgając po „Niebną”. W krótkiej opowieści znajdziesz kobietę bez przeszłości, trudne kontakty z matką, tajemnicę, (nie)wiele mówiące sny, symbole i problemy komunikacyjne między ludźmi, ale też samoloty i różnorakie uczucia.

Wybierz się w podróż w świat Katarzyny Sorbus? 

„Błądziła mglistymi alejami już trzecią godzinę. Chłód coraz bardziej paraliżował jej ciało. Palce stóp, oplecione cieniutkimi rzemykami sandałów, zdawały się tworzyć oddzielny, niemal martwy organizm. Sprawiały jej ból. Szła jednak nadal, rozcierając skostniałe dłonie. Powieki ciążyły niemiłosiernie, oczy piekły od wysilania wzroku, więc przymknęła je i szła na oślep.

Zatrzymał ją zimny opór ławki na nagim kolanie. Spojrzała na przeszkodę. Zamszona, kamienna konstrukcja zachęcała do odpoczynku. Wołała o zakończenie podróży i złożenie na niej resztek ciepła. Usiadła powoli, podkuliła nogi, zdjęła sandały. Stopy poczuły wilgotną pieszczotę mchu. Katarzyna naparła całym ciałem na organiczność ławki. Wtuliła twarz w jej miękkość. Zamknęła zielone oczy. Zrobiło jej się przyjemnie. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu poczuła się na tyle bezpiecznie, żeby zasnąć. Sunęła dłonią po mchu, czuła jego oddech. Nagle palce trafiły na coś chłodnego. Lodowate szklane korale błyszczały nienaturalnym błękitem. Poczuła jak serce przyspiesza w piersi, jak ławka zarywa się pod nią z hukiem, jak spada w mrok i chłód.”

Artykuł Coś z niczego – pisarski recykling pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/cos-z-niczego-pisarski-recykling/feed/ 0
Darmowe mini-warsztaty dla dzieci https://narzedziownik-pisarza.pl/darmowe-mini-warsztaty-dla-dzieci/ https://narzedziownik-pisarza.pl/darmowe-mini-warsztaty-dla-dzieci/#respond Mon, 13 Mar 2023 10:32:02 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=686 Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom próbowania nowych rzeczy, postanowiłam prowadzić półgodzinne spotkania z kreatywnym pisaniem dla dzieci raz w miesiącu.

Artykuł Darmowe mini-warsztaty dla dzieci pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom próbowania nowych rzeczy, postanowiłam prowadzić półgodzinne spotkania z kreatywnym pisaniem dla dzieci raz w miesiącu. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Zapraszam Wasze dzieci na półgodzinne mini-warsztaty kreatywnego pisania zupełnie za darmo. Podczas spotkań wykonamy ćwiczenia pobudzające wobraźnię i chęć tworzenia opowieści. Przetestujemy wspólnie ciekawe narzędzia, pomagające pisać własne historie.

Warsztaty odbywają się na platformie Zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Po zajęciach uczestnicy mogą przesyłać dokończone teksty z zajęć na adres email kinga.willim@gmail.com. Po przeczytaniu* chętnie odpiszę krótko na ich temat.

Najciekawsze teksty, po wyrażeniu zgody przez rodziców, zostaną opublikowane w broszurze „Harce słowne” na mojej stronie internetowej.

 *przy dłuższych tekstach, prowadząca zastrzega sobie prawo nie sprawdzenia całości tekstu.

Terminy spotkań

  • 1 kwietnia 2023, godz. 11.30
  •  17 czerwca 2023, godz. 11.30
  •  8 lipca 2023, godz. 11.30
  •  6 sierpnia 2023, godz. 11.30

 

Przekazywane w delikatny sposób spostrzeżenia pani Kingi, pomagają mojemu dziecku rozwijać swoje opowieści.

Mama Oli

dotuj

Cenisz to, co robię?

 

... i chcesz, żebym mogła robić więcej, wpłać darowiznę w dowolny z poniższych sposobów:

1. Przelew na konto bankowe:

Kinga Willim, mBank 69 1140 2004 0000 3902 4227 7714, tytułem: DAROWIZNA

 

2. Kup jedną z moich książek:

- poradnik kreatywnego pisania pt. "Narzędziownik Pisarza"

- opowiadanie pt. "Niebna"

3. lub:  Postaw mi kawę na buycoffee.to

Za wszelkie wpłaty bardzo dziękuję.

Dzięki nim mogę tworzyć dla Was

więcej treści i warsztatów w sieci.

Artykuł Darmowe mini-warsztaty dla dzieci pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/darmowe-mini-warsztaty-dla-dzieci/feed/ 0
Wyzwania na macie https://narzedziownik-pisarza.pl/wyzwania-na-macie-pisarza/ https://narzedziownik-pisarza.pl/wyzwania-na-macie-pisarza/#respond Tue, 14 Dec 2021 17:47:57 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=618 Najbardziej nie lubię dni, kiedy nie wiem, co chciałabym napisać. Ale na takie zastoje też są sposoby.

Artykuł Wyzwania na macie pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

Najbardziej nie lubię dni, kiedy nie wiem, co chciałabym napisać. Ale na takie zastoje też są sposoby. Jeśli wszystkie ćwiczenia z „Narzędziownika pisarza” to już dla Ciebie za mało, zerknij na matę „Multi-Narzędziownik Pisarza”.

Jak to działa?

Na pewno znane Ci są wszelkie listy z wyzwaniami, czy to malarskimi, czy na uporządkowanie swoich spraw, czy choćby do nauki języków. Często przybierają one formę kalendarza, na którym każdego kolejnego dnia miesiąca odznaczamy zaliczone zadanie. To też świetny pomysł na kreatywne pisanie. Właśnie dlatego stworzyłam swoją matę z wyzwaniami pisarskimi na każdy dzień. Ale jest ona czymś więcej, niż „tylko” kalendarzem wyzwań. Daje też możliwość gry losowej, a nawet z pomocą pionków i kostki do gry w grupie ludzi, czy to dorosłych, przyjaciół, czy na zajęciach z dziećmi z języka polskiego, obcego lub logopedii.

Na macie znajdują się 32 pola. Każde z nich posiada dwie duże liczby, nazwę zadania z książki „Narzędziownik pisarza”, oraz jak połączyć wszystkie elementy w nowe zadanie. Pierwsza liczba to numer karty „Multi-Talk”, druga to strona w książce, na której znajduje się odpowiednie zadanie.

Jeżeli nie masz kart „Multi-Talk”, nic nie szkodzi. Tak naprawdę odpowiednie będą wszelkie obrazki z Internetu, książek, gazet, zdjęcia, karty do gier, np. „Dixit„, „Sen„, czy też własnoręcznie wykonane rysunki. Możesz wylosować jeden z nich lub wybrać, jeżeli dziś do Ciebie przemawia lub uznasz, że pasuje do zadania.

Podobnie, nie mając mojej książki, możesz kierować się jedynie wskazówką z maty wyzwań. To, co będzie niejasne, zrób po prostu po swojemu, jak Ci odpowiada.

Przykłady zadań z maty

 

 

A teraz po kolei: zadanie 22-46 – „Współczesny Heros”

„Postać z karty jest współczesną wersją bohatera baśni, legendy lub mitu. Kim ona jest? Jaka jest? Napisz fragment przygody opartej na pierwotnym utworze.”

1. Weź dowolną ilustrację, przedstawiającą człowieka. To może być zdjęcie z gazety lub kogoś znajomego, ale także karta z piktogramami (np. ta nr 22 z zestawu Multi-Talk).

2. Przeczytaj zadanie na macie.

3. Otwórz „Narzędziownik pisarza” na stronie 46 i przeczytaj podstawową wersję zadania. Jeśli nie masz ksiązki, pomiń ten punkt.

4. Zacznij pisać o współczesnym herosie. Możesz najpierw przygotować listę jego cech, wydarzeń, które umieścisz w tekście, symboli z mitologii lub od razu zacząć tworzyć.

Sugestie

Pamiętaj, że to tylko zabawa. Twoje historie nie muszą być ani poważne, ani zakończone. Baw się opowieścią, symbolami, znanymi sytuacjami, dodawaj od siebie niecodzienne szczegóły.

Zakupy

Matę możesz kupić w dwóch rozmiarach:

A2 kupisz tutaj;

A1 kupisz tutaj.

Jeżeli chcesz kupić także karty „Multi-Talk”, znajdziesz je tutaj.

 

Artykuł Wyzwania na macie pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/wyzwania-na-macie-pisarza/feed/ 0
Słowotwórstwo https://narzedziownik-pisarza.pl/slowotworstwo/ https://narzedziownik-pisarza.pl/slowotworstwo/#respond Sun, 18 Apr 2021 17:29:13 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=448 Wymyślanie nowych wyrażeń i ich znaczeń może być nie tylko dobrą zabawą, ale też wspaniałym początkiem opowieści fantastycznej.

Artykuł Słowotwórstwo pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

Wymyślanie nowych wyrażeń i ich znaczeń może być nie tylko dobrą zabawą, ale też wspaniałym początkiem opowieści fantastycznej.

Jak to zrobić?

Poniżej znajdziesz listę sylab (możesz też pobrać ją w formacie pdf – do wydruku).

1. Dobierając dowolnie sylaby twórz nieistniejące słowa – krótsze i dłuższe, to zależy tylko od Ciebie.

2. Kiedy już ułożysz kilka, spróbuj dodać do nich definicję.

3. Spróbuj napisać fragment opowiadania z użyciem jednego lub kilku nowo powstałych słów.

Sugestie

Pamiętaj, że to tylko zabawa. Twoje słowa nie muszą być poważne, podobnie jak ich definicje i zastosowania.

Jeżeli nie masz pomysłu na znaczenie wyrazów, zaproponuj zabawę znajomym. Zapytaj, co ich zdaniem znaczy dane słowo, z czym im się kojarzy.

Lista sylab

Z poniższych sylab twórz wyrazy. Możesz też wymyślić własny zestaw.

 

żab

lat

lek

do

ma

ni

to

tor

wio

ra

ca

tor

gła

wam

nie

rok

Do pobrania

Przykłady wykonania zadania

Poniżej znajdziecie listę kilku słów, pochodzących z warsztatów, które prowadzę.

Zachęcam do przesyłania własnych pomysłów, które powstały w wyniku pracy z narzędziownikiem lub oznaczania ich w mediach społecznościowych #narzedziownik-pisarza.

 

wioraca – raca do popędzania konia

tornigła – igła do zszywania plecaków, tornistrów i toreb

tonielek – lek dla tonących

radolek – lek leczący z radości

Artykuł Słowotwórstwo pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/slowotworstwo/feed/ 0
Piszemy życzenia https://narzedziownik-pisarza.pl/piszemy-zyczenia/ https://narzedziownik-pisarza.pl/piszemy-zyczenia/#respond Tue, 02 Mar 2021 11:49:55 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=250 ... czyli zwykłe, a jednak niezwykłe. Ile razy pisaliśmy banalne "wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia...". W tym ćwiczeniu niech to będzie zabronione. Jak to zrobić?

Artykuł Piszemy życzenia pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

… czyli zwykłe, a jednak niezwykłe. Ile razy pisaliśmy banalne „wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia…”. W tym ćwiczeniu niech to będzie zabronione.

Jak to zrobić?

 Napisz życzenia z okazji Dnia Kobiet dla jednej z osób wymienionych poniżej w boksach. Postaraj się, żeby życzenia niosły ze sobą przesłanie, niech nie będą takie, jak wydrukowane na bezimiennej pocztówce.

Sugestie

Zastanów się czy jest jakaś kobieta, albo dziewczynka, której chcesz coś przekazać. Może właśnie życzenia będą dobrą formą?

 Powtórz to zadanie przy innych okazjach, na Boże Narodzenie, Walentynki, Dzień Kota…

Lista osób

Wybierz osobę, dla której napiszesz życzenia.

 

osoba

z

rodziny 

osoba,

której

nie znasz

osoba,

którą

lubisz 

osoba,

którą

kochasz 

osoba,

której

nienawidzisz 

osoba

znana,

publiczna 

Przykłady wykonania zadania

Poniżej znajdziecie przykłady wykonania zadania, pochodzące z warsztatów, które prowadzę.

Zachęcam do przesyłania własnych utworów, które powstały w wyniku pracy z narzędziownikiem lub oznaczania ich w mediach społecznościowych #narzedziownik-pisarza.

 

Życzę Ci, żebyś promowała rozum, a nie ciało.
Żebyś wykazała się głębią, a nie pozorem
mądrości.
Życzę Ci, żebyś powodowała pokój, a nie chaos.
Żeby Twoje czyny wzbudzały zachwyt, a nie
odrazę.
[MO]

Artykuł Piszemy życzenia pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/piszemy-zyczenia/feed/ 0
Zabawa z wyrazami https://narzedziownik-pisarza.pl/zabawa-z-wyrazami/ https://narzedziownik-pisarza.pl/zabawa-z-wyrazami/#respond Mon, 11 Jan 2021 11:20:18 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=215 ... czyli udawany dadaizm. Dadaiści tworzyli utworzy wyciągając słowa z kapelusza i zapisując je, często bez żadnej modyfikacji, kolejno w wersach. My zmodyfikujemy to ćwiczenie.

Artykuł Zabawa z wyrazami pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

… czyli udawany dadaizm. Dadaiści tworzyli utworzy wyciągając słowa z kapelusza i zapisując je, często bez żadnej modyfikacji, kolejno w wersach. My zmodyfikujemy to ćwiczenie.

Jak to zrobić?

  1. Przepisz słowa z listy poniżej na małe karteczki i wrzuć je do pojemnika.
  2. Wylosuj trzy na chybił – trafił. Możesz też po prostu wybrać gotową trójkę z poniższej listy.
  3. Napisz krótki utwór, w dowolnej formie – może to być wiersz, haiku, fragment opowieści, reportażu, listu itd. Wykorzystaj wylosowane słowa. Możesz dowolnie zmieniać ich formę.

Sugestie

Nie traktuj tego poważnie, baw się słowem, formą. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa (a czemu nie więcej niż odrobinę?!). Nie jest ważne nic poza dobrą zabawą. 

Dopiero po wykonanym zadaniu, kiedy opadnie burza mózgów, nie zostanie nic do napisania, zastanów się czy coś poprawić, zmienić, a może uznać taką wprawkę pisarską jako pomysł na coś większego.

Lista słów

Słowa poniżej zostały przygotowane tak, że można od razu wybrać któryś zestaw i zacząć pisać.

 

złodziej

szkoła

list

ogrodnik

miś

jezioro

nietoperz

chłód

poranny

samotny

muzeum

parasol

kasztan

kość

czarny

jabłko

muchomor

ogień

Przykłady wykonania zadania

Poniżej znajdziecie przykłady wykonania zadania, pochodzące z warsztatów, które prowadzę.

Zachęcam do przesyłania własnych utworów, które powstały w wyniku pracy z narzędziownikiem lub oznaczania ich w mediach społecznościowych #narzedziownik-pisarza.

 

Czarny kolor jej ubrań.
Kości chude przykrywa.
Zanika.
Ona – nieśmiała.
Jeszcze tylko kasztanowy kolor jej oczu żyje.

[AB]

 

Samotny rodzic stał w deszczu na parkingu przed muzeum
W ręku trzymał dziurawy parasol
i deszcz lał mu się za kołnierz
Ostatni już raz czekam na tego łobuza
dość
Naprawdę dość
Kiedyś trzeba przecież wydorośleć
Nie można być cały czas dzieckiem
będąc dyrektorem w tym muzeum

[MO]

Artykuł Zabawa z wyrazami pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/zabawa-z-wyrazami/feed/ 0
Zadanie na powitanie https://narzedziownik-pisarza.pl/zadanie-na-powitanie/ https://narzedziownik-pisarza.pl/zadanie-na-powitanie/#respond Tue, 05 Jan 2021 17:23:45 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=181 Na rozgrzewkę zadanie mało kreatywne, ale bardzo ważne. Zastanowimy się, po co każde z nas pisze, co lubi czytać, skąd brać inspiracje.

Artykuł Zadanie na powitanie pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

Na rozgrzewkę zadanie mało kreatywne, ale bardzo ważne. Zastanowimy się, po co każde z nas pisze, co lubi czytać, skąd brać inspiracje. Co jakiś czas, na przykład w chwili zwątpienia, staram się wypisać sobie od myślników, po co to robię. Weź kartkę i coś do pisania i odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań. Pamiętaj, że robisz to tylko i wyłącznie dla siebie. Nie musisz niczego ukrywać.

Po co piszesz?

Jeżeli przychodzi Ci do głowy tylko „nie wiem”, wysil się bardziej, zajrzyj w głąb siebie. Na pewno siedzi tam jakiś powód, choćby wydawał się mały i błahy. Jakakolwiek jest odpowiedź, jest ona dobra. Czy piszesz dla zabawy? Żeby zebrać myśli? Dla pamięci? Żeby sprawić komuś przyjemność? Żeby poćwiczyć swoje umiejętności? A może jesteś w trakcie czegoś, co ma Ci przynieść dochód?

Co lubisz czytać?

Czy są to książki? Jakiś konkretny typ, autor, tematyka? A może reportaże, blogi, wiersze? Przypomnij sobie ulubione książki, teksty, możesz wypisać za co je cenisz.

Skąd bierzesz pomysły?

Jeżeli dopiero zaczynasz i nie wiesz skąd możesz je wziąć, pomyśl co do Ciebie przemawia. Czy są to obrazy, dźwięki? A może zasłyszane dialogi, przeczytane historie? Co się dla Ciebie liczy w życiu, co cenisz, czego nie znosisz? Jaki temat cię intryguje, jest dla Ciebie ważny – nie tylko pisarsko, tak po prostu, życiowo. Najlepsze teksty, które możemy napisać to te, których temat nas porusza, czy to negatywnie czy pozytywnie. Musimy czuć emocje i przekazać je dalej.

Podsumowanie

Skoro masz już swoją listę, odłóż ją gdzieś bezpiecznie i zaglądaj do niej od czasu do czasu. Jest to Twój punkt wyjścia do pisania. Kiedy się pogubisz, znajdziesz tu wartości, które pomogą wrócić na właściwe tory. Uzupełniaj ją o nowe pomysły. Możesz skreślać rzeczy nieaktualne – każdy z nas ewoluuje.

Artykuł Zadanie na powitanie pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/zadanie-na-powitanie/feed/ 0
Od autorki https://narzedziownik-pisarza.pl/od-autorki/ https://narzedziownik-pisarza.pl/od-autorki/#respond Tue, 05 Jan 2021 16:56:35 +0000 https://narzedziownik-pisarza.pl/?p=189 Kilka słów o mnie, kreatywnym pisaniu i wspólnej zabawie ze wspaniałymi, piszącymi osobami w różnym wieku.

Artykuł Od autorki pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>

Kilka słów o mnie, kreatywnym pisaniu i wspólnej zabawie ze wspaniałymi, piszącymi osobami w różnym wieku.

Kim jestem?

Na co dzień mama kreatywnej córki, edukator programowania, kreatywnego pisania, korepetytor i nauczyciel w domu. Pasjonatka fotografii, malarstwa akwarelowego i w ogóle wszelkiej kreatywności.

Od dziesięciu lat prowadzę warsztaty kreatywnego pisania dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wcześniej sama uczestniczyłam w spotkaniach grona literackiego w moim mieście i nie tylko. Szuflady mam wypchane pomysłami i fragmentami utworów. Ciągle nad nimi pracuję i szukam nowych inspiracji.

Moje zajęcia, a także przykłady zadań, które tu znajdziecie mają na celu właśnie inspirować i pokazywać ludziom ich możliwości, poszerzać wiarę w to, że potrafią stworzyć coś z niczego. Pokazuję gdzie szukać pomysłu, jak przekuć go potem w przyjemny do czytania tekst, czy to poetycki, czy literacki.

Czym jest narzędziownik pisarza?

Jest to zbiór zadań kreatywnych i porad jak zacząć pisać, przełamać pisarski kryzys, szukać pomysłów, poprawić swój warsztat. Znajdziesz tu wskazówki jak prowadzić swoje teksty w taki sposób, żeby nie było w nich dłużyzn, żeby „czytały się same”. Z czasem znajdziesz też bibliografię do dalszego rozwoju, artykuły na konkretne tematy: jak tworzyć bohaterów, światy, kreować fabułę. Wszystko, czego dowiedziałam się przez wiele lat nauki pisania i inspirowania pisaniem.

 

 

Artykuł Od autorki pochodzi z serwisu Narzędziownik Pisarza.

]]>
https://narzedziownik-pisarza.pl/od-autorki/feed/ 0